کلینیک دندانپزشکیسلام

کلینیک دندانپزشکی سلام با ارائه ی تمامی خدمات دهان و دندان با کادری مجرب در خدمت تمامی عزیزان میباشد. آدرس:گلستان- گرگان- میدان کاخ- طبقه فوقانی پاساژ خاله سوسکه شماره تماس: 9491 3222 017 - 09021719091

نکاتی که در مورد مراقبت از دندان باید بدانیم

ارتباط سلامت دهان و دندان با سلامت جسم

 مراقبت دهان و دندان نقش بسزای در سلامت دهان و دندان و در نتیجه سلام جسم انسان دارد . همانطور که بدن ما در معرض بیماری ها و باکتری هاست دهان و دندان ما نیز از حمله انها در امان نخواهد ماند . مشابه بسیاری از اجزای بدن، دهان شما نیز محل فعالیت باکتری­هایی است که اکثر آنها خطرناک هستند. بطور عادی سیستم دفاعی بدن و حفظ سلامت دهان با انجام فعالیت­ هایی همچون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه می­تواند باعث شود باکتری­ها تحت کنترل قرار گیرند.

به هر حال، بدون حفظ سطح مناسب بهداشت دهان، باکتری­ها می­توانند به سطحی برسند که باعث ایجاد عفونت در دهان فرد شوند و عوارضی همچون پوسیدگی دندان و بیماری­های لثه و آفت دهان را به همراه داشته باشند.علاوه بر این، استفاده از برخی داروهاهم چون داروهای خلط­ آور، آنتی هیستامین، مسکن­ها و دیورتیک می تواند باعث کاهش ترشح بزاق شود. بزاق دهان در عمل باعث شستن باقیمانده مواد غذایی و نیز اسیدهای خنثی در دهان می­شود که این اسیدها توسط باکتری­ها تولید می­شوند. به این ترتیب بزاق می­تواند دهان شما را از حمله میکروبی محافظت کرده یا از رشد زیاد باکتری­هایی که می­توانند منجر به ابتلا به بیماری های دهان شوند، جلوگیری کند.

دشمنان درجه یک دهان و دندان

نوشابه یکی از دشمنان اصلی دهان و دندان است و برای مراقبت دهان و دندان  باید از خوردن آن به شدت خوددداری کنید . نوشابه سم بدن شماست . نوشیدن یک لیوان نوشابه از خوردن ۴۰۰ گرم شکلات به مراتب بدتر است، زیرا یک جرعه نوشیدنی شیرین با سطحی که روی دندان است، ترکیب شده و بعد از ۲۰ دقیقه حالت اسیدی پیدا می کند. بنابراین برای ساعت ها دهان شما در حالت اسیدی قرار گرفته و این اسید به داخل مینای دندان رخنه می کند و پوسیدگی دندان و ایجاد شکاف در لثه را به دنبال دارد که این شکاف نیز به مرور زمان باعث فاسد شدن غشای لثه می شود.هرگز برای باز کردن یا شکستن چیزی از دندان های خود استفاده نکنید. فشار بر روی یک جسم خارجی می تواند باعث پریدگی لب دندان ها، شکاف آنها یا حتی شکسته شدن دندان ها شود.

 استفاده از فلوراید

یکی از اصولی که برای مراقبت دهان و دندان باید به ان توجه داشته باشید استفاده از فلوراید است .  در این حالت فلوراید می­تواند ساختار در حال رشد دندان­ها در کودکان را تقویت کند و از ایجاد پوسیدگی در هر دوی کودکان و بزرگسالان جلوگیری کند. خمیر دندان و دهان­شویه هر دو محتوی فلوراید هستند. همچنین آب شهر نیز می­تواند دارای فلوراید باشد، اما سطح این فلوراید نمی­تواند برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان کافی باشد. برای اطمینان از این موضوع بهتر است سطح فلوراید موجود در آب شهری را با توجه به اطلاعات کارشناسی موجود بررسی کنید.

 مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بطور روزانه

برای مراقبت دهان و دندان مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور روزانه یک نکته اساسی و ضروری است که باید دائما آن را به یاد بسپارید . دندان­های خود را حداقل روزی دو بار مسواک بزنید (یعنی در صبحگاه پس از خواب و شبانگاه قبل از خواب) و حداقل روزی یک بار از نخ دندان برای تمیز کردن فضای بین دندان­ها استفاده کنید. بهتر است در صورت امکان پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید. انجام این کار باعث از بین رفتن پلاک­هایی می­شود که باقی ماندن آنها در دهان می­تواند با ترکیب پلاک با شکر تشکیل مواد اسیدی دهد که در نهایت منجر به ایجاد پوسیدگی دندان می­شود. پلاک تشکیل شده از باکتری­ها همچنین می تواند باعث ابتلا به بیماری­های لثه و سایر بیماری­های دندان شود.

 استفاده از رژیم غذایی متوازن و پرهیز از خوردن تنقلات

در اصول مراقبت دهان و دندان باید به تغذیه خود هم توجه کنید . تغذیه در سلامت دهان و دندان نقش بسزایی دارد . در رژیم تغذیه خود مجموعه متنوع غذاها را استفاده کنید، اما کمتر از غذاهایی استفاده کنید که حاوی شکر و نشاسته (همچون انواع شیرینی، کیک، شکلات، بستنی، میوه­های خشک و کشمش، نوشیدنی­های شیرین و چیپس سیب­زمینی) هستند. این غذاها عامل اصلی تشکیل اکثر اسیدها در دهان بوده و نقطه شروع فرآیند پوسیدگی دندان هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *